- Български
- English
Март 2024 г. е десетият пореден най-горещ месец – прессъобщение на Европейската служба за изменение на климата „Коперник“*
https://climate.copernicus.eu/copernicus-march-2024-tenth-month-row-be-hottest-record
Акценти за температурата на въздуха и на океанската повърхност
- Март 2024 г. беше по-топъл в световен мащаб от всеки предходен месец март, откакто има измервания, със средна температура на въздуха в близост до земната повърхност от 14,14 °C – 0,73 °C над средната за периода 1991–2020 г. за март и 0,10 °C над предишния рекорд, определен през март 2016 г.
- Това е десетият пореден месец от юни насам, който е най-топлият регистриран за съответния месец от годината.
- Месецът беше с 1,68 °C по-топъл от средната стойност за март за 1850–1900 г. – определения прединдустриален референтен период.
- Средната глобална температура за последните дванадесет месеца (април 2023 г. – март 2024 г.) е най-високата регистрирана – с 0,70 °C над средната за периода 1991–2020 г. и с 1,58 °C над средната за прединдустриалния период 1850–1900 г.
- Средната температура в Европа за март 2024 г. е с 2,12 °C над средната за март за периода 1991–2020 г., което прави месеца втория най-топъл март, регистриран за континента, само с 0,02 °C по-хладен от март 2014 г. Температурите са най-високи от средните в централните и източните райони.
- Извън Европа температурите бяха най-високи от средните в Източна Северна Америка, Гренландия, Източна Русия, Централна Америка, части от Южна Америка, много части от Африка, Южна Австралия и части от Антарктика.
- Ел Ниньо продължи да отслабва в източния екваториален Тихи океан, но температурите на морския въздух като цяло останаха на необичайно високо ниво.
- Глобалната температура на морската повърхност, осреднена за март за зоната между 60°S и 60°N, беше 21,07 °C – най-високата регистрирана месечна стойност, малко над регистрираните за февруари 21,06 °C.
Отклонение на средната месечна глобална температура на въздуха за март 2024 г. спрямо средната за март за периода 1991–2020 г. Източник на данни: ERA5 (Служба за изменение на климата „Коперник“/Европейски център за средносрочни прогнози за времето)
Отклонение на средната месечна глобална температура на въздуха (°C) спрямо 1850–1900 г. от януари 1940 г. до март 2024 г., нанесени като времеви редове за всяка година. 2024 г. е показана с дебела жълта линия, 2023 г. – с дебела червена линия, а всички останали години – с тънки линии, защриховани според десетилетието, от синьо (1940-те) до керемиденочервено (2020-те). Източник на данни: ERA5 (Служба за изменение на климата „Коперник“/Европейски център за средносрочни прогнози за времето).
Саманта Бърджис, заместник-директор на Службата за изменение на климата „Коперник“, подчерта значението на ситуацията: „Март 2024 г. продължава поредицата от надминаване на климатичните рекорди както за температурата на въздуха, така и за температурите на океанската повърхност с 10-ия пореден месец, който чупи рекорди. Глобалната средна температура е най-високата в историята, като последните 12 месеца са с 1,58 °C над прединдустриалните нива. Спирането на по-нататъшното затопляне изисква бързо намаляване на емисиите на парникови газове“.
Дневна температура на морската повърхност (°C), усреднена за извънполярния световен океан (60°S–60°N) за 2016 г. (жълта линия), 2023 г. (червена) и 2024 г. (черна). Всички останали години между 1979 и 2022 г. са показани със сиви линии. Източник на данни: ERA5 (Служба за изменение на климата „Коперник“/Европейски център за средносрочни прогнози за времето)
Температура на морската повърхност за март 2024 г. като отклонение от нормата. Цветовите категории са определени спрямо референтния период 1991–2020 г. Екстремните („Най-хладни“ и „Най-топли“) категории се отнасят за периода 1979–2024 г. Стойностите се изчисляват само за океаните без лед. Зоните, покрити с арктически лед и ледени шелфове през март 2024 г., са показани в светлосиво. Източник на данни: ERA5 (Служба за изменение на климата „Коперник“/Европейски център за средносрочни прогнози за времето)
Акценти за състоянието на полярния морски лед
- Площта на арктическия морски лед достигна годишния си максимум през март, с месечна стойност малко под средната, отбелязвайки най-високата площ през март от 2013 г. насам.
- Както през януари и февруари, аномалиите в концентрациите на морски лед в Северния ледовит океан бяха разнопосочни. Те остават над средните в Гренландско море, характеристика, която се запазва от октомври.
- Площта на морския лед в Антарктика е с 20% под средната, шестата най-ниска степен за март в записа на сателитни данни, продължавайки поредица от големи отрицателни аномалии, наблюдавани от 2017 г. насам.
- Както и през февруари, концентрациите на морски лед бяха под средните в северната част на море Уедел и в сектора на море Рос-Амундсен.
Акценти за валежа
- През март 2024 г. валежите бяха над средното в по-голямата част от Западна Европа, като бурите причиниха обилни валежи над Иберийския полуостров и Южна Франция. По-влажно от средното беше също в регионите на Скандинавия и Северозападна Русия.
- Останалата част от Европа беше предимно по-суха от средното, с ясно изразени валежи под средното над Северозападна Норвегия.
- По света през март 2024 г. беше по-влажно от средното в регионите на Северна Америка, в Централна Азия, Япония, голяма част от Арабския полуостров, Мадагаскар и части от Южна Америка. Австралия преживя изключително влажен месец март.
- По-сухи от средните условия са установени в части от Централни САЩ, Западна Канада и Северно Мексико, региони на Централна Азия и Китай и в Югоизточна Австралия, по-голямата част от Южна Африка и Южна Америка.
*)Службата за изменение на климата „Коперник“ (Copernicus, C3S), изпълнявана от Европейския център за средносрочни прогнози за времето от името на Европейската комисия с финансиране от ЕС, редовно публикува месечни климатични бюлетини, отчитащи промените, наблюдавани в глобалната температура на въздуха, океаните, състоянието на полярното ледено покритие и състоянието на речния отток. Всички докладвани констатации се основават на компютърно генерирани анализи като атмосферния реанализ ERA5, базиран на данни от измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции по целия свят.