Разработване на хармонизирана система за моделиране на водния баланс за басейна на река Дунав

Идентификация на проекта

Програма за Дунавски регион 2021-2027

№ на проекта: DRP0200156

Акроним: Воден баланс на река Дунав

Име на водещата партньорска организация: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Име на водещата партньорска организация в превод на български: Главна дирекция за управление на водите
Програмен приоритет: По-екологичен, нисковъглероден Дунавски регион
Конкретна цел 2.3: Устойчиво, интегрирано, транснационално управление на водите и седиментите в басейна на река Дунав, осигуряващо добро качество и количество на водите и баланс на седиментите
Продължителност на проекта в месеци: 30; начало 01.01.2024 г. край 30.06.2026 г.

Уеб страница на проекта: https://interreg-danube.eu/projects/danube-water-balance

Резюме на проекта

Екстремните явления и тренда, следствие от климатичните промени,  причиняват значителни проблеми с водния баланс в Басейна на Река Дунав (БРД), като вече поставят големи предизвикателства за околната среда, икономиката и цялото общество. Управлението на водите в БРД се характеризира с разпръснати данни и различни национални методи за изчисление, което в крайна сметка води до мозайки в национален или регионален мащаб за водния баланс. Необходими са съвместно разработени управление на данни и модел на водния баланс, които да се справят с транснационалните предизвикателства на водното количество на басейна. Проектът за воден баланс на р. Дунав има за цел да преодолее тази ситуация и да допринесе за устойчиво, интегрирано, транснационално управление на водите в БРД.

  1. Подобрено управление на данни за настоящи и бъдещи изчисления на водния баланс. Това ще се състои от (i) хранилище за всички входни и изходни данни на модела, (ii) набор от инструменти, поддържащи събирането на входни данни, валидиране, преобразуване, визуализация и интерпретация на резултатите и (iii) нова стратегия за управление на данни, предоставяща солидна основа за основаващи се на данни дейности за бъдещо моделиране на водния баланс и управление на водите. Както хранилището на данни, така и инструментите ще бъдат с отворен достъп, следователно списъкът на бенефициентите се простира от експерти по водите, използващи разработения модел, през експерти от други области, свързани с водата, до лица, които вземат решения, желаещи да разберат основните характеристики на БРД като хидроложка система.
  2. Най-съвременният модел за воден баланс с отворен код за БРД, който позволява количествено определяне на компонентите на водния баланс за целия басейн и за избрани области. Моделът ще бъде калибриран и валидиран спрямо измерени данни, събрани и обработени чрез съвместно дефинирани протоколи за управление на данни, което гарантира общото приемане на резултатите от модела. Предвижданото съдба на модела е напълно функционален модел за управление на водите на басейна, чрез който може да се постигне по-разумно, устойчиво и адаптивно управление на водите в дългосрочен план.
  3. Разработени сценарии за воден баланс за 4 избрани трансгранични под-басейна, а именно р. Морава (CZ, SK & AT), Тиса (HU, SK, RO, RS & UA), р. Горна Сава (SI & HR) и р. Дрина (RS & BA). Това ключово действие в рамките на проекта ще бъде крайъгълният камък на бъдещото сътрудничество, като предоставя добро упражнение за нашите международни експерти за тестване и подобряване на модела на водния баланс на река Дунав и създаденото общо хранилище на данни.
  4. Подобрено разбиране на заинтересованите страни на методологията на трансграничния воден баланс: в проекта ще се постави силен акцент върху участието на секторните заинтересовани страни и изграждането на капацитет. Освен основните етапи на техническото моделиране, се планира да бъдат проведени няколко обучения и да бъде създаден експертен център, който ще се състои от специалисти по моделиране, мениджъри на водите и други професионалисти от секторите, свързани с водата. Този подход ще гарантира, че експертите по водите, университетите и всички заинтересовани страни ще се възползват от резултатите от проекта и способността им да изпълняват транснационални проекти по проблемите на трансграничните води ще бъде значително подобрена.


Осезаемата новост на нашето предложение е дългосрочната обща методология за изчисляване на водния баланс за целия Дунавски басейн, тествана в трансгранични под-басейни, използвайки климатични сценарии и хранилище на данни. Това ще подобри мерките за планиране на управлението на речните басейни, изисквани от Рамковата директива за водите. По-малко осезаема новост на предложения проект е широкото партньорство и експертен център, отдаден на поддържането на рамката и методологията за определяне на водния баланс на басейна. Това също ще спомогне за намирането на взаимодействие между управлението на водните ресурси и други текущи екологични инициативи в БРД: ще бъдат организирани консултации с подходящи партньори от други проекти, особено с експертни/целеви групи на Международната комисия за опазване на река Дунав (ASP1), организации със статут на наблюдател в ICPDR. Те включват Международната хидроложка програма на ЮНЕСКО (IHP/Дунав), както и представители на водни пътища и транспорт и опазване на природата.