Изминалият месец - кратък анализ

Снимка, подходяща за месеца

Месец януари 2025 г.


Национален институт по метеорология и хидрология  
30 януари 2025 г., София

 

Картите за изминалия месец сe публикуват автоматично на 1-во число на следващия месец.

Бюлетините за изминал месец се публикуват около 20-o число на следващия месец.

Този януари е относително топъл и най-сухият от 2021 г. насам

Средните месечни температури са между 0 и 7 градуса по Целзий (°С) и имат отклонение от месечната норма между плюс 0,4 и плюс 5 градуса. Януари 2025 г. е по-топъл от януари 2024 г., но по-студен от януари 2023 г. Най-високата измерена температура е 23,0 °С на 28 януари във Велико Търново. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 15,5 °С на 5 януари в Самоков, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 16,3 °С на връх Ботев на 15 януари. В София най-високата измерена температура е 13,7 °С на 10 януари, а най-ниската – минус 7,6 °С на 5 януари.

Месечните суми на валежите са под климатичната норма – между 3 и 80% от нея. Януари 2025 г. е най-сухият месец януари от 2021 г. насам. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 37 мм от дъжд и сняг в с. Кости, обл. Бургас, на 14 януари. В София месечната сума на валежа е 15 мм, което е 42% от нормата, а максималният 24-часов валеж е 8 мм от сняг на 12 януари.

Фигура 1. Средна месечна температура в градус Целзий

Фигура 2. Средна месечна температура като отклонение от климатичната норма в градус Целзий

Фигура 3. Месечна сума на валежа в мм (л/кв. м)

Фигура 4. Месечна сума на валежа в процент от климатичната норма

 

Месецът започва с относително топло и предимно слънчево време, но още на 3–5 януари през страната преминава студен фронт. Настъпва бърза и чувствителна промяна: валежи от дъжд и сняг и понижение на температурите. След кратко затопляне около средата на първото десетдневие в края му отново преминава добре изразен фронт. С него вятърът се усилва и температурите се понижават.

През периода 11–16 януари, под влияние на преминаващи южно от Балканския полуостров поредица плитки циклонални вихри, облачността над страната е значителна. В Южна България и Стара планина има валежи от дъжд и сняг, образува се и снежна покривка. Температурите са близки и по-ниски от климатичните норми.

През повечето от следващите дни до края на месеца страната е по-често в антициклонално барично поле. На много места в равнинната част и в котловините се образува мъгла или инверсионна облачност. Температурите се повишават и са по-високи от обичайните за втората половина от януари. В планините и планинските райони преобладава слънчево време. Атмосферни смущения преминават около 21–23, 24–25 и 29–30 януари, когато има по-значителни увеличения на облачността и валежи, но температурите остават над климатичните норми.

Състояние на реките

През по-голямата част от месеца водните количества на реките в страната са около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води. В резултат на снеготопене през периодите 5–10 и 21–26 януари са регистрирани повишения на речните нива в цялата страна. По-значителни повишения са отчетени през първия период във водосборите на реките Осъм и Янтра, съответно с до 117 см при с. Изгрев и с до 83 см при с. Каранци.

Агрометеорологични условия

Необичайно високите температури през последната седмица от януари, достигнали на много места в страната до 16–17 °С, а в отделни райони от Северна България – до и над 20 °С, довеждат до възобновяване на вегетационните процеси при есенните посеви в част от полските райони. Наднормените януарски температури нарушават покоя и при някои ранноцъфтящи костилкови овощни видове. Ранната и ненавременна вегетация при част от зимуващите земеделски култури понижава тяхната студоустойчивост.


Кратка месечна справка за времето през изтеклия месец се публикува на  https://www.meteo.bg/bg/mesetsAnaliz

На https://www.meteo.bg/bg/minalMesets се публикуват карти на средната месечна температура и нейното отклонение от климатичната норма, както и на месечното количество валеж като абсолютна стойност и като отклонение от климатичната норма за изтеклия месец.

НИМХ публикува и месечен хидрометеорологичен бюлетин на https://bulletins.cfd.meteo.bg

Текуща информация и прогнози за времето могат да бъдат намерени също на https://weather.bg, за оттока на реките – на https://hydro.bg, и за състоянието на земеделските култури – на https://agro.meteo.bg

Информацията е на базата на оперативни данни на НИМХ и направените изводи не са окончателни. НИМХ публикува пълен Месечен хидрометеорологичен бюлетин с информация и верифицирани данни за изтеклия месец в периода между 17-о и 25-о число на текущия месец.